Doс Magnesium 300 mg – 60 таблети

270 ден

На залиха

Doс Magnesium. Магнезиумот е клучен минерал што му е потребен на човечкотот тело за одржување на целокупното здравје. Магнезиумот допринесува за нормално функционирање на нервниот систем и за здрави коски.

Doс Magnesium. Магнезиумот е клучен минерал што му е потребен на човечкотот тело за одржување на целокупното здравје. Магнезиумот допринесува за нормално функционирање на нервниот систем и за здрави коски.

Магнезиумот е еден од оние есенцијални минерали кои помагаат во апсорпцијата на калциум од страна на човечкото тело и игра голема улога во создавањето и зајакнувањето на коските и забите. Покрај тоа, тој игра улога во повеќе од 300 ензимски реакции во телото, вклучувајќи го и распаѓањето на храната, синтезата на масни протеини и киселини и трансферот на нервните импулси.

Меѓу другото Магнезиумот помага во:

 • Го олеснува запекот.
 • Ги зајакнува коските.
 • Ги олеснува симптомите при мигрена и главоболки.
 • Го подобрува здравјето на срцето.
 • Го олеснува пременструалниот синдром.
 • Ја олеснува анксиозноста.
 • Помага во производството на колаген.
 • Антиинфламаторни (антивоспалително) дејство.
 • Ги зголемува нивоата на енергија.
 • Стимулира апсорпција на минерали и сл.

Doс Magnesium е произведен во Грција и ги исполнува сите критериуми за квалитет и веродостојност на производи од групата на додатоци во исхрана, а компанијата Doc Pharma S.A. е сертифицирана со ISO 9001:2008,а производниот капацитет со GMP (Good Manufacturing Practices) и GDP (Good Distribution Practices) сертификати и стандарди.

 • Состав

  Состојки Количество во сервирање 2таблети %ПДВ*
  Магнезиум (како хидроксид, оксид, цитрат и карбонат) 300 mg 80%

  *%ПДВ – Препорачана дневна доза

  ** – дневна доза не е одредена

  Останати состојки: микрокристална целулоза, кроскармелозен натриум, магнезиум стеарат, силициум оксид.

Main Menu

Doс Magnesium 300 mg – 60 таблети