Jumbo 3520g

2,990 ден

На залиха

Протеински пијалак во прав со вкус со јаглехидрати, креатин, Л-аргинин, три-метил-глицин, бета аланин, холин, BioPerine®, масло од триглицериди со среден ланец во прав, суперхрана, витамини и минерали.

Катеорија:

Протеински пијалак во прав со вкус со јаглехидрати, креатин, Л-аргинин, три-метил-глицин, бета аланин, холин, BioPerine®, масло од триглицериди со среден ланец во прав, суперхрана, витамини и минерали.

 Состав: малтодекстрин 22%, инстант протеин од сурутка 21% [протеински концентрат од сурутка, емулгатор: лецитин (соја)], овесно брашно (глутен) 14%, декстроза 12%, Palatinose™ (изомалтулоза1) 10%, фруктоза 4%, какао во прав со намалена масленост, масло од триглицериди со среден ланец во прав 2,8% [триглицериди со среден ланец, агенс за набабрување (гума арабика), агенс против згрутчување (силициум диоксид)], млечен протеински концентрат, ароми, пченкарен скроб 2%, креатин монохидрат 1,5%, Cluster Dextrin® (малтодекстрин) 1%, брашно од бадем, киноа во прав, гоџи бобинки во прав, емулгатор (лецитин), Л-глутамин, Л-аргинин 0,4%, магнезиум карбонат, асаи бобинки во прав, Л-леуцин, Л-валин, Л-изолеуцин, креатин монохидрат 0,1%, три-метил-глицин 0,06%, Л-орнитин хидрохлорид, Л-лизин хидрохлорид, Л-тирозин, Л-аланин, цинк бисглицинат, киселина (лимонска киселина), Агенс против згрутчување (силициум диоксид), Д-пантотенат, калциум, BioPerine® BioPerine® екстракт од плод од црн бибер (Piper nigrum), холекалциферол, пиридоксин хидрохлорид, хром пиколинат, калциум-Л-метилфолат.

1Изомалтулозата е извор на глукоза и фруктоза.

Информации за алергени: Содржи млеко, соја, овес и бадеми. Произведено во погон во кој се процесираат млеко, јајца, соја, кикирики, јаткасто овошје, целер, риба, ракови, мекотели и состојки кои содржат сулфур диоксид.

Без глутен согласно со ЕУ регулатива. Без лактоза: <0,1 g лактоза / 100 ml подготвен пијалак.

Внимание: Не се препорачува на лица под 18 години или лица кои имаат здравствена проблеми. Не се препорачува за трудници и доилки.

 

*Scitec Nutrition работи со FSSC2200 и ISO 22000 систем за безбедност на храната и ISO 9001 систем за квалитет. Производствениот објект поседува HACCP, GMP и HALAL сертификати.

Нутритивни информации

Сервирање / 1 порција: 220 g | вкупно дози во пакувањето: 6 / 16 / 30 | дневна доза: 220 g

Количество во сервирање 220 g РВ2(220 g) 100 g
Енергија 3738 kJ/884 kcal 44% 1699 kJ/402 kcal
Масти 14 g 20% 6,3 g
– oд кои заситени 8,3 g 42% 3,8 g
Јаглехидрати 135 g 52% 61 g
– oд кои шеќери 56 g 64% 26 g
Влакна 6,6 g ** 3,0 g
Протеин 53 g 106% 24 g
Сол 0,31 g 5% 0,14 g
Витамини и минерали 220 g ПДВ3(220 g) 100 g
Пантотенска киселина 4,7 mg 78% 2,2 mg
Витамин Б6 1,1 mg 75% 0,48 mg
Фолна киселина 100 µg 50% 45,5 µg
Витамин Д 3,8 µg 75% 1,7 µg
Магнезиум 250 mg 67% 114 mg
Цинк 1,8 mg 18% 0,82 mg
Хром 30 µg 75% 14 µg

2РВ: Референтна вредност за просечно возрасно лице (8400 kJ/2000 kcal).

***Нема препорачана референтна вредност. 3ПДВ%: Препорачан дневен внес.

 

 

JUMBO МУЛТИ МЕШАВИНА 220 g 100 g
Малетодекстрин 51 g 23 g
Овесно брашно 31 g 14 g
Декстроза 26 g 12 g
Palatinose™ 22 g 10 g
Фруктоза 5 g 4 g
Пченкарен скроб 5 g 2 g
Креатин монохидрат 3400 mg 1546 mg
 – oд кој креатин 3000 mg 1364 mg
Магнезиум 250 mg 114 mg
Витамин Д 3,8 µg 1,7 µg
Цинк 1,8 mg 0,82 mg
Пантотенска киселина 4,7 mg 2,2 mg
Витамин Б6 1,1 mg 0,48 mg
Л-Аргинин 880 mg 400 mg
Л-орнитин хидрохлорид 88 mg 40 mg
Л-тирозин 75 mg 34 mg
Три-метил-глицин 132 mg 60 mg
BioPerine® екстракт од плод од црн бибер 1,75 mg 0,8 mg
Фолна киселина 100 µg 45,5 µg
Хром 30 µg 14 µg
Масло од триглицериди со среден ланец 6160 mg 2800 mg
Брашно од бадем 2200 mg 1000 mg
МЕШАВИНА ОД АМИНОКИСЕЛИНИ 2032 mg 924 mg
– Л-глутамин 946 mg 430 mg
– Л-лизин хидрохлорид 75 mg 34 mg
– Л-Аланин 11 mg 5 mg
Аминокиселини со разгранет ланец 2:1:1 1000 mg 455 mg
 – Л-леуцин 500 mg 227 mg
 – Л-Валин 250 mg 114 mg
 – Л-изолеуцин 250 mg 114 mg
МЕШАВИНА ОД СУПЕРХРАНА 3470 mg 1577 mg
Киноа во прав 1760 mg 800 mg
Гоџи бобинки во прав 1210 mg 550 mg
Асаи бобинки во прав 500 mg 227 mg

Дополнителни информации

Вкус

Vanilla, Chocolate, Strawberry

Main Menu