Ашваганда – Мисионер на ајурведската медицина

Ашваганда Мисионер на ајурведската медицина Сл бр ½ – Приказ на Ашваганда   Карактеристичен медијатор измеѓу западната медицина и традиционалната источна ајурведска медицина е билката Withania somnifera – позната како Ашваганда. Ова растение се смета за потентен адаптоген – односно агенс кој на неспецифичен начин ја зголемува отпорноста на телото кон надворешни физички, хемиски, биолошки…

CLA – Конјугирана линолеинска киселина

CLA – Конјугирана линолеинска киселина Таргетиран напад врз масното ткиво Што е КЛА? КЛА  или конјугирана линолеинска киселина е полинезаситена масна киселина чиј природен извор се животинските продукти од преживари – млечни и месни производи. Постојат 28 познати изомери (структурни варијации) на конјугираната линолеинска киселина, при што сите се карактеризираат со присуство на 2 двојни…

ВАЖНОСТА ОД ТИПОТ НА КОЛАГЕН И КОЛАГЕН ПЕПТИДИТЕ ЗА СПОРТИСТИТЕ

Типовите на колаген содржат различни протеини кои имаат различни улоги во телото. Типовите 1 и 3 може да се земат заедно и придонесуваат за здравјето на кожата, мускулите, коските, косата. Типовите 1 и 3 колаген содржат 19 аминокиселини (протеини), секоја од нив есенцијална за фунцијата на кожата, мускулите, коските и сврзните ткива. Овие типови на…

Кој е подобар: DYMATIZE ISO100 vs. GOLD STANDARD 100% WHEY OPTIMUM NUTRITION

Денeска ќе направиме една споредба помеѓу двата најдобри протеини во својата класа. Додека е познато дека Gold Standard 100% Wheyна Optimum Nutrition е најдобар на Bodybuilding.com, треба да се земе во предвид дека постои повисока класа на протеин како што е Iso100 на Dymatize, најчиста форма на хидролизиран протеин изолат и најдобар изолат веќе 5…

ПОБРЗО ДО РЕЗУЛТАТИ-DYMATIZE

Креатинот не само што делува брзо, туку е и еден од научно најистражувани и валидирани супстанции за зголемување на физичките перформанси. ШТО Е КРЕАТИН? Креатинот е природно оформувачки во човековото тело кој приближно 95% може да се најде во скелетните мускули. Покрај другите процеси, креатинот е инволвиран во снабдување со енергија за извршување на мускулна…

DYMATIZE кога станува збор за квалитет нема компромис

Како еден од лидерите во спортските додатоци во исхраната ширум светот Dymatize има добиено не една туку три награди од Bodybuilding.com. Dymatizeе прогласен за победник вокатегориите “Најдобар изолат на годината”, “Најдобар продукт за жени на годината” и “Најдобар гејнер на годината” од потрошувачи ширум најголемата онлајн фитнес платформа. Пет години по ред од 2013 до…

ЗОШТО ISOSTAR HYDRATE & PERFORM?

Спортистите често се соочуваат со дигестивни проблеми кои влијаат на нивните перформанси. Овие проблеми може да се манифестираат како рефлукс, гадење, грчеви во желудникот, надуеност или диареа. Фактори што влијаат на настанување на овие проблеми може да бидат: стрес, дехидратација, исхрана (поконкретно масти и растителни влакна), но најчеста причина е количеството на течности внесено пред, за…

Ефекти на Колагенот врз здравјето на зглобовите

Придобивки од суплементацијата со Колаген хидролизат кои придонесуваат за здрави зглобови, се пријавени од голем број клинички студии ширум светот. Долгорочната суплементација со Колаген претставува ефективна опција за заштита на зглобовите, зголемена еластичност на меките сврзни ткива, како и целосно и побрзо опоравување од болка и воспаленост. Колагенот е основен структурен протеин кој ги оформува…

Eдна капсула до ефтин и ефикасен начин на подобар тренинг

Кофеинот го стимулира централниот нервен систем, го ублажува заморот, ја подобрува концентрацијата, фокусот и ја зголемува будноста. Тој е најчесто користена психоактивна супстанца во светот. Caffeine anhydrous или дехидриран кофеин(без вода) во форма на капсула, во многубројни студии се покажува како најефикасен начин во зголемување на перформансите, поефикасен од кофеинот во кафето. Kофеинот делува со…

Како побрзо до целната линија

Енергетските гелови се лесно пренослив и удобен начин да се надополни телото со јаглехидрати при долготрајни активности кои бараат висока издржливост. Јаглехидратите во овие гелови го надополнуваат гликогенот во мускулите и го одложуваат заморот и исрцпеноста. При вакви активности телото користи два примарни извори на енергија: масти и јаглехидрати. Мастите се во голема мера позастапени,…

Биди алфа со бета-аланин

Бета-Аланинот е неесенцијална аминокиселина и единствена бета аминокиселина која се создава природно. Во комбинација со хистидинот го формира дипептидот карнозин. Тој не е од типот на аминокиселини кои придонесуваат за протеинска синтеза (градење на мускули), туку за зголемени перформанси на телото и неговите атлетски капацитети. Внесот на бета-аланин преку исхраната е недоволен и за да…

(Nitric Oxide) адиција во потрагата за подобра напумпаност

Азотен оксид (Nitric Oxide) е природен гас кој се произедува во телото преку специфични ензими наречени азотно оксидни синтази, кои ја разградуваат аминокиселината аргинин. Азотниот оксид е важна сигнализирачка молекула во васкуларниот систем, со што доаѓа до дилатација на крвните садови и зголемен проток на крв и хранливи материи во мускулите. Азотниот оксид е одличен…

Најпопуларниот согорувач на масти

Л-карнитинот се синтетизира во човековото тело од аминокиселините lysine и methionine. Без разлика кои се вашите цели дали пробувате да добиете мускулна маса или да ги изгубите телесните масти, шансите за остварувањето на овие цели се поголеми ако се одлучите на суплементација со Л-карнитин. Но зошто е тоа така и кои се бенефитите од Л-карнитинот?…

Витарго-јаглехидрат со рекордна брзина

  Витарго е патентиран извор на комплексни јаглехидрати, добиени од специјален јачменов скроб. Но што е тоа што го прави различен и поефективен од другите видови на јаглехидрати? Клучот e во неговата ⇨осмоларност, ⇨молекуларна тежина и ⇨разгранување. Осмоларноста едноставно се однесува на тоа колку вода е извлечена околу специфичен објект. Витарго има ниска осмоларност, што…

Глутамин-ултимативен додаток за оправок

Глутаминот е неесенцијална аминокиселина што значи дека е застапена во нашето тело и таа може да се синтетизира без внес преку исхраната. Преку 61% од сќелеталните мускули се создадени од глутамин. Но, овие залихи на глутамин при вежбањето, хроничниот стрес или настинката се трошат, со што се јавува потреба тие да се надополнат со суплементација.…

Трибулус- ѓаволски трн до ѓаволска моќ

Tribulus Terrestis e латински назив за билката која е адаптирана да живее во суви и топли климатски предели како јужна Европа, јужна Азија и Африка. Трибулусот е познат и по народните имиња (Бабин Заб и Ѓаволски Трн).  Употребата на оваа билка датира од времето на традиционалната кинеска медицина каде што била употребувана како тоник, но…

KRE-ALKALYN креатин кој ги исполнува исчекувањата

Креатинот е азотна органска киселина која може да се најде во месото и рибата но се продуцира и во човековото тело од амино киселините глицин и аргинин. Тој е еден од најистражуваните и најупотребувани суплементи во историјата на спортската нутриција поради неоспорената ефикасност во она што го ветува и неговата безбедност при користењето. Зошто креатинот…

Зошто CFM изолатот владее во светот на протеините?

Протеинот од сурутка е еден од двете поголеми групи на протеини најдени во млекото и е најквалитетен извор на протеин.Како бипродукт од производството на сирење сурутката во својата оригинална форма е течност која содржи помалку од 1% протеин и повеке од 93% вода. При понатамошна обработка протеинот се издвојува од водата со што се добива…

Златната тројка помеѓу аминокиселините

BCAA се три есенцијални аминокиселини од разграден ланец (леуцин, исолеуцин и валин). Тие се есенцијални поради тоа што телото неможе да ги создаде само од другите аминокиселини,со што е потребно да се внесат преку исхраната или суплементите.Тие сочинуваат 40 проценти од дневната побарувачка на телото од 9-те есенцијални аминокиселини,па одтука и големата важност за внес…

Протеинска торта со бадеми

Тортите и колачите може да бидат многу здрави и хранливи ако се составени од вистинските состојки и ако не се подготвуваат со состојките кои се ставени на црната нутриционистичка листа на исхрана, која е предводена од рафинирани шеќери, кои вообичаено се наоѓаат во составот на повеќето слаткиши. Додека голем број луѓе сега се прашуваат како…

Протеинско Смути Со Чиа и Овес

Време на подготовка: 5 минути Време на престојување: 4 часа или цела ноќ СОСТОЈКИ 3 чаши овесна каша 4 чаши обезмастено млеко 1 лажичка екстракт од ванила 2 мерици Whey complex 2 чајни лажици чиа семе малку сол 1/2 чаша грчки јогурт без масти ПОДГОТОВКА 1- Ставете ги сите состојки без грчкиот јогурт во голем…

Протеински колачи со кора од портокал

Состојки: – ½ чаша протеин од сурутка – ¾ чаша бадеми – ¼ чаша кокосово брашно – ¾ чаша гоји бобинки – ¼ чаша кокосово млеко – 1 мала лажица пудинг од ванила без шеќер – 1 лажица изрендана кора од портокал – 40 грама стопено 85% темно чоколадо Подготовка: *Сите состојки освен црното чоколадо…

ПРОТЕИНСКИ ЧОКО-БАНАНА ПАЛАЧИНКИ

Подготвени да го започнете вашиот ден? Овие чоколадни банана палачинки содржат 22 грама протеини по порција и му помогаат на телото во обнова на мускулите после тренинг. Овој вкусен и едноставен рецепт за палачинки исто така е без глутен и соја и без вештачки засладувачи. СОСТОЈКИ (За 4 палачинки) 2 мерици висококвалитетен протеин 2 лажици…

ТРЕНИНГ ЗА СИЛА – ПОВТОРУВАЊА ИЛИ ТЕЖИНА?

Редовното применување на тренингот за сила гарантирано придонесува до зголемена енергетска ефикасност и значително намалување на можноста за повреди. Сепак, во светот на фитнесот постои дилема, дали овој тренинг треба да се изведува со повеќе повторувања а помала тежина или со поголема тежина и помалку повторувања. Што е подобро? Силовиот тренинг е незаменлива компонента во…

ПОРТОКАЛОВО СМУТИ

Портокалите се одличен извор на витамин Ц. Во комбинација со банана ќе добиете густ и вкусен пијалак за будење наутро или како меѓу оброк во средина на еден долг работен ден. Состојки (3 дл) : • 30 гр PRO WHEY SHAKE 700 gr  протеин од сурутка со вкус на ванила • 150 гр портокал (1 средна…

МОЌТА НА ПРОТЕИНОТ: 8 ЕДНОСТАВНИ ПРАВИЛА

Покажете ми вежбач кој се плаши од внесување многу протеини и јас ќе ви покажам вежбач кој се плаши од успех. Протеинот е клучниот елемент во вашата торба со трикови за градење добра фигура, разликата помеѓу правејќи бебешки чекори во вашата бодибилдинг кариера и огромни скокови. Пред да го направите протеинот главна состојка на вашата  исхрана, проверете…

РЕЦЕПТ: HOME-MADE ПРОТЕИНСКИ БАРОВИ СО ЧОКОЛАДО И ПУТЕР ОД КИКИРИКИ!

Овие протеински барови кои може да ги приготвите сами дома имаат совршен вкус; исто како да го јадете вашиот омилен десерт – само без вината која ја чувствувате од кога ќе го изедете! Главните состојки на овој рецепт е путер од кикирики и whey протеин од чоколадо.   СОСТОЈКИ: 2 дози Whey  протеин со вкус…

ПРОТЕИНСКИ ПАЛАЧИНКИ СО СВЕЖО СИРЕЊЕ

Ви препорачуваме еден сјаен рецепт со протеини и јагленитехидрати одличен како дел од вашата исхрана. Овој рецепт содржи немасна верзија на нутриенти, не само поради тоа што количината на масти треба да биде на ниско ниво кога правите процес за зголемување на нивото на јагленихидрати, туку и поради тоа што така го зголемувате нивото на…

ЧОКОЛАДНИ ПРОТЕИНСКИ МАФИНИ

Нискокалоричен, високопротеински оброк, со многу малку шеќер и масти. Потребни состојки (за 6 мафини) 5 белки од јајца 45 гр казеин протеин во прав со вкус на чоколадо (исто така можете да го користитепротеинот од сурутканаместо казеин, но тоа ќе се исуши мафините) 15 гр какао во прав (може да се користи обичено какао, органско…

ТРИБУЛУС ТЕРЕСТИС – ЃАВОЛСКА КАНЏА

Латинското име на Ѓаволската канџа е Tribulus Terrestis и е позната по тоа име и многу спортисти тврдат дека е еден од врвните суплементи за градење на мускулна маса. Трибулусот расте сам од себе по полињата во многу делови од светот, инаку попознат е и по имињата: Козја глава, Мачкина глава, Ѓаволска трева итн. Плодот…

ТАЈНИТЕ НА ЦИМЕТОТ

Циметот е еден од најстарите познати зачини кој најпрво е забележан во Кина. Слаткиот зачин со специфичен мирис се добива од мало зимзелено дрво кое е налик ловор. Неговата кора го претставува самиот зачин иситнета на мали гранчиња, надворешната кора се отстранува, додека внатрешната се завиткува во стапчиња околу 2.5 цм, па така на пазарот…

БЕНЕФИТИТЕ ОД КОКОСОВАТА ВОДА И КОКОСОВОТО МАСЛО

Веројатно се слушнале за конзумирањето на кокос и неговите деривати, како шеќер, брашно, млеко и за нивните бенефити, па сега да позборуваме малку поопширно за бенефитите од водата и маслото на кокосот, како помага за здравјето и убавината и зошто треба да се конзумира КОРИСТ ОД КОКОСОВАТА ВОДА Анти-стареење Кокосовата вода содржи цитокини и лауринска киселина, двата најважни…

Kоја храна го потикнува лачењето на тестостерон ?

Тестостеронот како хормон има големо значење во боди билдингот и фитнесот,поточно во градењето на мускулите.Тој се создава во гонадите (полни жлезди ) како кај мажите така и кај жените и со него е предодредена големината и силата на мускулното ткиво,има влијание на ретенциа на протеините како и на многу други функции. Иако постојат природни и…

Есенцијални амино киселини

Есенцијални аминокиселини ги нарекуваме оние аминокиселини кои организмот не е во можност  да ги синтетизира (сам да ги створи)  туку мора да ги внесе преку исхраната. Недостатокот  на есенцијални аминокиселини значи дека белковините не можат да се изградат во подполност во количини потребни за изградба на организмот. http://hardcoreshop.mk/product/eaanabol-xplode-520-gr/ Останатите аминокиселини организмот може сам да ги…

Како да ги решите здравствените проблеми со помош на вежбањето

Дали некогаш сте се запрашале зошто се чуствувате одлично од како ќе се испотите? Изгледа дека вежбањето не е успешно само во борба против масните наслаги-тоа е лек и за секој здравствен проблем: анксиозност, несоница, болки во грбот и налет на топлина. „Што се однесува на превенцијата за здрваствените проблеми, вежбањето е еден од најдобрите…

Најздрави грицки

Реално е да се каже дека повеќето од нас ги сакаат грицките.Мали, ситни ,вкусни парченца кои ги ставаме во уста во поминување не размислувајќи премногу колку се добри за нашето здравје и линија.Следниот напис ќе ви помогне да ја задоволите потребата да понекогаш и грицнете нешто но тоа да биде здраво и корисно за вашиот…

Гликемиски индекс ( ГИ )

За да зборуваме за Гликемискиот индекс ( ГИ ) прво треба да ја споменеме гликозата основната енергиа за најголем броj клетќи на нашиот организам.Тоа е ткн “ шеќер во крвта “ чии повремени осцилации доведуваат до разни физички и психички промени во орагнизмот , а хроничните промени до болеста која е најприсатна – дијабетесот.А од…

8 Митови за вежбањето

8 Митови за вежбањето Мит : Кога ќе престанете да вежбате мускулите се претвораат во масни наслаги Реалност : Мускулите и масните наслаги се две подполно различни ткива кои имаат различни функции , така да физиолошки е невозможно едното да се претвори во другото.Ако престанете да вежбате вашите мускули ќе атрофираат , без обзир колку порано напорно…

Што треба да знаете за најпопуларниот суплемент за слабеење, Л-Карнитин

Карнитинот води потекло од амино киселина и се наоѓа скоро во сите клетки на организмот. Името потекнува од латинскиот јазик и значи “месо”, бидејќи во неговиот состав се наоѓа голем процент на месо. Што е Л карнитин? Карнитинот игра одлучувачка улога во производството на енергија. Тој ги транспортира масните киселини во митохондрии (вид на ќелии)…

Направете го совршениот протеински шејк после тренинг

После квалитетен тренинг во теретана или во природа, потребно е во следниот половина час да внесете хранливи материи потребни за раст на мускулите. Вашиот метаболизам работи најбрзо после тренингот. Ако сакате да го зголемите резултатот од вежбањето, никако не го прескокнувајте оброкот после тренингот. Подолу ќе ги најдете чекорите кои што треба да ги преземете за да…

Кои се најефективните вежби за топење на мастите

Науката којашто стои позади фитнесот знае да биде малку недефинирана затоа што е во постојано менување. Една минута едно истражување поддржува одредени тврдења, за веднаш потоа да ти кажат дека тоа е најлошата работа којашто можеш да си ја направиш самиот себеси. Во напор да се смири лудилото, секоја недела веб порталот MensFitnes се обидува да ги…

Топ 3 суплементи за мускулна дефиниција

Додатоците во исхраната се неопходни за изградба на мускули и ретко по теретаните можеме да најдеме рекреативец кој не користи производи од овој тип. Секој оној кој го изложува своето тело на тежок физички напор и стрес во теретана, мора да има и подобрена исхрана како и додатоци во исхраната. Кога станува збор за дефинирање…

Топ 3 суплeменти за изградба на мускулна маса

Суплементацијата за аматерите до неодамна се сметаше за нешто лошо, сосема непотребно и штетно по здравјето. Оние кои консумирале било какви додатоци во исхраната, најчесто протеински, биле предмет на расправа и полемика па дури и самите тоа го криеле од останатите. Денес сликата значајно е променета. Додатоците во исхраната се неопходни за изградба на мускули и…

Совети за здраво слабеење

Има голем број на диети. Некои од нив се навистина делотворни, но лошо ќе се одразат на здравјето доколку не се професионално изработени за вашите потреби. Гладувањето никогаш не води кон добро и затоа треба да се јаде скоро сѐ, но во нормални порции. Еве како да го изгубите вишокот на килограми, а да не…

Најчести грешки во исхраната на боди-билдерот ПЕТТИ ДЕЛ

Балансот на продуктите не одговара Балансот на продуктите во порциите не е баш таков како го препорачуваат некои нутриционисти. Друг распоред имаат продуктите во исхраната на мускулната “елита”. Со оптимална исхрана на истите се подразбира комбинација на квалитетни протеини и влакнести јагленохидрати, помали количини на “прави” масти, а шеќер.. ништо. Пропрцијата на хранливите материи варираат…

Исхрана за стомачни мускули

Сонот на секој човек е да има убаво издефенирани стомачни мускули без ронка маснотии. Но за да се постигне тоа покрај многу вежбање треба да се корегира и исхраната. Исхраната треба да биде правилна за да во комбинација со квалитетни вежби да даде прави резултати. Оваа комбинација е клучот за успехот. Оброците треба да бидат…

Најчести грешки во исхраната на боди-билдерот ЧЕТВРТ ДЕЛ Подолу ќе бидат наведени вообичаени грешки што бодибилдерите ги прават за да ја постигнат својата цел: ГОЛЕМИ И СИЛНИ МУСКУЛИ!!!

Јас не пијам доволно вода Како што е добро познато телото се состои од 70% вода. Неопходно е да во текот на денот да се пие доволно количина вода. Со тренингог (потењето) се губи доста течност која мора да се надополни. Секогаш треба да се води сметка телото да е доволно хидрирано – во спротивно…

Flaxseed – Ленено Семе

Некои го нарекуваат најмоќно растение на планетата, некои го сметаат за лек за сè, а сите го знаеме како лен, односно ленено семе. Науката докажала на многу наврати дека лененото семе има позитивни ефекти против срцеви заболувања, рак, мозочен удар и дијабетес. Многу често се користи како додаток на многу диети за намалување на телесната…

Најчести грешки во исхраната на боди-билдерот ТРЕТ ДЕЛ Подолу ќе бидат наведени вообичаени грешки што бодибилдерите ги прават за да ја постигнат својата цел: ГОЛЕМИ И СИЛНИ МУСКУЛИ!!!

Не водам дневник на исхраната “Мускулната” елита водaт дневник за она што тие го јаделе и кога го јаделе. На овој начин може да се следат напредокот и промените при исхраната. Со воспоставување на долгорочни планови и водење дневна евиденција на храна и додатоци кои се консумира и со евидентирање на датумот, времето, видот на храна,…

Најчести грешки во исхраната на боди-билдерот ВТОР ДЕЛ Подолу ќе бидат наведени вообичаени грешки што бодибилдерите ги прават за да ја постигнат својата цел: ГОЛЕМИ И СИЛНИ МУСКУЛИ!!!

Недоволно протеини Факт е дека најважната компонента за мускулите за закрепнување и негов раст е протеинот. Неопходно да се внесат доволно чисти (безмасни) протеини. Мастите и протеините воглавно егзистираат во храната. Месото, рибата, млечните производи – може да содржат поголем процент на масти, иако содржат добри количини на протеини. Во минатото не се водело грижа…

Најчести грешки во исхраната на боди-билдерот ПРВ ДЕЛ Подолу ќе бидат наведени вообичаени грешки што бодибилдерите ги прават за да ја постигнат својата цел: ГОЛЕМИ И СИЛНИ МУСКУЛИ!!!

Најчести грешки во исхраната на боди-билдерот ПРВ ДЕЛ Подолу ќе бидат наведени вообичаени грешки што бодибилдерите ги прават за да ја постигнат својата цел: ГОЛЕМИ И СИЛНИ МУСКУЛИ!!! 1. Премногу храна Секој вишок на калории ќе биде складиран како масно ткиво. Изградба на мускулите е цел број еден, а масното ткиво е непријател број еден.…

Зелениот чај ги согорува маснотиите

Истражувачите од Токио и Женева дошле до до епохално откритие-зелениот чај ,ритуалниот напиток во Јапониja содржи единствен антиоксиданс које силно средство за слабеење. Интернетот е преполн со исповеди на лица кои што изгубиле од килажата откога на диетата и додале зелен чај,три пати дневно. Но поважно од исповедите се меѓународните истражувања кои подржуваат можности да…

Што е метаболизам?

Тоа е процес со кој вашето тело ги претвора калориите од храната во енергија. Луѓето често веруваат дека метаболизмот кај слабите луѓе е брз, а кај дебелите е спор, ама тоа не е секогаш така. Метаболизмот не е единствен фактор кој ја одредува вашата тежина. Таа зависи и од балансот на калории кои се конзумираат, наспроти…

Утринско кафе

Доколку имаме на ум дека дека повеќето луѓе во Македониjа пијат кафе,терба да се напомене дека поред богатиот вкус и неговата способност да не ви дозволува да заспиете на работната маса,пиењето кафе може во одредена мерка да влијае и на подобрување на Вашата здравствена состојба. Ја ублажува болката во мускулите: Без обзир колку долго го…

Ѓумбир и негова употреба

Ѓумбирот е лековито растение кое изобилува со витамини. Потекнува од Индија и Кина, а во античкото време имал огромно значење во трговијата со зачини. Може да се користи како зачин или за чај. Се користи при грип и вироза. Ѓумбирот му дава енергија на целото тело и помага за подобро варење на храната, дијареа, бавна…

Корен од мака во прав

Корен од мака во прав Поради големите благодети во организмот на човекот маката е сместена во категоријата на суперхрана. Таа претставува природен адаптоген односно нејзиното конзумирање ја зголемува телесната издржливост и отпорност спрема стресот, анксиозноста, исцрпеноста. Коренот на маката во себе содржи алкалоиди, аминокиселини, диетални влакна, есенцијални масни киселини, микро и макронутритиенти, витамин Ц, Б2,…

ЈО-ЈО Ефект

Сте решиле да ослабете и почнувате да ги огрничувате оброците и го намалувате дневниот калориски внес.Многу брзо добивате повратна информација од вагата дека сте изгубиле неколку килограми продолжувате со режимот на исхрана несваќајки дека сте изгубиле само вода затоа што сте изгубиле и гликоген ( резерви на јаглени хидрати во мускулите) кои што за себе…

Кога е најдобро време за консумирање додатоци во исхраната

Mark LeBruyne, фитнес инструктор со повеќе од 14 години работно искуство, неколку години извршувал истражување за суплиментите кои тој ги користел и им ги препорачувал на оние кои ги тренирал. После неколку години заклучил дека секој суплимент дава различни резултати кај оние што го употребуваат, секако, од проста причина што организмот не е мотор од…

Main Menu