Blade Sport Daily 1 – Vitamins and Minerals 100 tab.

990 ден

На залиха

  • 12 витамини по порција
  • 6 минерали по порција
  • 100% од препорачаната дневна количина на витамини по порција

Blade Daily 1 е висококвалитетна витаминско-минерална смеса која содржи дури 12 есенцијални витамини и 6 минерали.

Витамините и минералите, покрај храната и водата, се неопходни состојки одговорни за правилното функционирање на организмот.

Витамините се органски материи кои се наоѓаат само во живите системи: растенијата и животните. Освен неколку исклучоци, нашето тело не може сам да ги синтетизира, па затоа мораме да внесуваме витамини преку храна или додатоци во исхраната. Една порција т.е. една таблета од производот Blade Daily 1 обезбедува 100% од препорачаната дневна количина од дури 12 витамини (Ц, Е, А, Д, Б1, Б2, Б3, Пантотенска киселина, Б6, Биотин, Б12, Фолна киселина). Витамините содржани во Blade Daily 1 ќе придонесат за добро функционирање на нервниот и имунолошкиот систем, одржување на нормален вид, заштита на клетките од оксидативен стрес, создавање колаген за добра функција на крвните садови, коските, ‘рскавицата, непцата и кожата, намалување на заморот и исцрпеност, одржување на добар енергетски метаболизам, производство на црвени крвни зрнца, подобра апсорпција на железо.

Минералите, исто така неопходни за нормално функционирање на телото, се катализатори на нервните реакции, мускулните контракции и метаболизмот на хранливите материи од храната. Тие се многу важни за психолошките процеси, зајакнување на структурата на коските и зачувување на срцето, мозокот, мускулите и нервниот систем. Минералите содржани во производот Blade Daily 1, освен што генерално овозможуваат правилно функционирање на телото, придонесуваат и за добро функционирање на тироидната жлезда и производство на тироидни хормони, овозможуваат нормална синтеза на ДНК, придонесуваат за нормално формирање на црвените крвни зрнца и хемоглобинот, имаат позитивен ефект врз метаболизмот на јаглехидратите и масните киселини, придонесуваат за одржување на сврзните ткива, придонесуваат за нормална спермогенеза.

Ефективната мултивитаминска и мултиминерална формула Blade Daily 1 ги обезбедува потребните хранливи материи потребни за илјадници метаболички процеси кои се случуваат во нашето тело.

Останете здрави и обезбедете отпорност на вашето тело, користете Blade Daily 1!

Активни состојки Дневна доза (1 таблета) %PDU*

Витамин Ц 80 mg 100%

Витамин Б3 16 mg 100%

Витамин Е 12 mg ТЕ** 100%

Пантотенска киселина 6 mg 100%

Витамин Б6 1,4 mg 100%

Витамин Б2  1,4 mg 100%

Витамин Б1 1,1 mg 100%

Витамин А 800 μg RE*** 100%

Фолна киселина 200 мг 100%

Биотин 50 µg 100%

Витамин Д 5 µg 100%

Витамин Б12 2,5 μg 100%

Железо 9,6 mg 69%

Цинк 3,8 mg 38%

Бакар 0,47 mg 47%

Манган 0,30 mg 15%

Јод 78,8 µg 52,5%

Селен 22 µg 40%

*PDU = препорачан дневен внес; **ТЕ = еквивалент на α-токоферол; ***RE = еквивалент на целиот транс ретинол

 

Main Menu

Blade Sport Daily 1 - Vitamins and Minerals 100 tab.