МОЌТА НА ПРОТЕИНОТ: 8 ЕДНОСТАВНИ ПРАВИЛА

WHEY1001800gkopia (1)

Покажете ми вежбач кој се плаши од внесување многу протеини и јас ќе ви покажам вежбач кој се плаши од успех.

Протеинот е клучниот елемент во вашата торба со трикови за градење добра фигура, разликата помеѓу правејќи бебешки чекори во вашата бодибилдинг кариера и огромни скокови. Пред да го направите протеинот главна состојка на вашата  исхрана, проверете ги следниве корисни совети за тоа како да го користите протеинот во различни околности. Со примена на овие едноставни упатства, ќе бидете во можност да ставите на брза мускулна маса.

Потпрете се на протеинот за анаболизам

Тоа е не прилично очекувано: Вкупниот внес на протеин и вкупните калории ќе утврдат дали анаболен раст ке постои. Ако јадете многу калории, јаглехидрати и масти без доволно протеини,  бидете сигурно дека процесот на мускулен раст ќе биде успорен.

2. Исполнувајте ги минималните дози на протеин

Мора да се консумира најмалку еден грам протеин по телесна тежина дневно. Бодибилдер кој има 90 килограми треба да внесува минимум 90 грама протеин дневно.

high-protein-foods

 3. Конзумирајте сложени јагленохидрати
Јаглехидратите не се завршната анатема за бодибилдер кој сака да зголеми маса. Конзумирајте 2 грама јаглехидрати по телесна тежина дневно, освен ако не сте на строга диета. Ова ќе го снабди вашето тело со доволно јаглехидрати за да бидете полни со енергија, наместо да трошите протеин што треба да биде резервиран за јакнење на мускулите.

 4. Јадете повеќе протеин кога слабеете

За да се стегнете до максимум морате да доста да ги намалите мастите и да го намалите внесот на јаглехидрати. Овој двоен удар го принудува телото да согорува повеќе протеини како гориво, со што ќе се стави вашето мускулното ткиво во ризик. Бодибилдерите кои се “чистат” треба да го зголемат внесот на протеин на 1,5 грама по телесна тежина.

12053210_10153460630440617_1230259049_n

5. Бројте колку протеин внесувате

Кога пресметувате вкупен внес на протеин вклучувајте ги само комплетните извори, како што се месото, рибата и јајцата. Занемарете ги некомплетните извори како овес, ориз, леб и други зрна.

6. Игнорирајте го дневниот препорачан протеински внес 

Препорачаните дози за протеин се променливи за бодибилдерите, како и студиите што препорачуваат 75 грама протеин по телесна тежина . Таквите студии се најчесто правени со ескперименти врз студенти односно рекреативни вежбачи и се далеку под условите за сериозни вежбачи.

7. Користете протеински прав

Препорачувам протеински прашоци кои вклучуваат сурутка која брзо дејствува, која е природно густа во амино киселини; побавниотказеин, и соја која го зајакнува имуниот систем, која е исто така богата со глутамин .. Овие три извори во комбинација ќе ви дадат подобри резултати отколку еден извор на прав како на пример само казеин. По правило, обидете се 50 проценти од вашиот внес на протеини да биде од протеински прав за да ја забрзате апсорпцијата во мускулите.

06b4c71bb4a3ed0596378efcc9cf4535

8.  Нека биде едноставно

Комплицирањето на бодибилдинг исхраната е смешно. Еве ви едноставен упат кој треба да го следите: Внесувајте 1 грам протеин по телесна тежина или максимум 1,5 за сите оние кои имаат брз метаболизам или слабеат. Потоа внесувајте најмалку 2 грама јаглехидрати по телесна тежина, за да избегнете дополнителен внес на масти. Ако вашата телесна маса не се зголемува тогаш зголемете го внесот на јаглехидрати.

Тоа е тоа! Нема магични трикови за маса; наместо тоа манипулација на протеини и други хранливи материи нуди  доволно муниција за стекнување мускулна маса.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Main Menu