Корен од мака во прав

1623422_1409090322676039_513826511_n

Корен од мака во прав

Поради големите благодети во организмот на човекот маката е сместена во категоријата на суперхрана. Таа претставува природен адаптоген односно нејзиното конзумирање ја зголемува телесната издржливост и отпорност спрема стресот, анксиозноста, исцрпеноста. Коренот на маката во себе содржи алкалоиди, аминокиселини, диетални влакна, есенцијални масни киселини, микро и макронутритиенти, витамин Ц, Б2, Б3, Б6, минералите: калциум, железо, цинк, калиум, манган.

Маката во себе содржи четири единствени алкалоиди-макаина 1, 2, 3, 4 кои ги нема во ниедна друга билка. Овие алкалоиди го потпомагаат искористувањето на организмот на сите нутритиенти што ги содржи маката. Здравствените придобивки од користење на маката се подеднакво големи како за жените така и за мажите.

Маката ја подобрува функцијата на ендокриниот систем кој е одговорен за работата на хормоните, при што воспоставува хормонален баланс во организмот.Таа исто така ги ублажува менструалните болки, придонесува за редовен месечен циклус, ги ублажува симптомите на менопауза (промена на расположение, несоница, топлотни бранови, остеопороза).

Маката го јакне либидото и потенцијата кај мажите, помага кај неплодност поради што уште ја нарекуваат и природна вијагра. Таа позитивно влијае на имуниот систем, ја подобрува функцијата на мозокот (го подобрува помнењето и концентрацијата), го успорува процесот на стареење на организмот, го зголемува нивото на енергија, позитивно влијае на здравјето на срцето и крвните садови, помага при анемија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Main Menu