ЧОКОЛАДНИ ПРОТЕИНСКИ МАФИНИ

Čokoladni-proteinski-muffini

Нискокалоричен, високопротеински оброк, со многу малку шеќер и масти.

Потребни состојки (за 6 мафини)

5 белки од јајца

45 гр казеин протеин во прав со вкус на чоколадо (исто така можете да го користитепротеинот од сурутканаместо казеин, но тоа ќе се исуши мафините)

15 гр какао во прав (може да се користи обичено какао, органско какао во прав или било кое друго какао)

125 гр обичен јогурт или грчки, нискомасен (може да се користи и посно сирење)

Ако ви се допаѓа малку послатко, можете да додадете малку кафеав шеќер или засладувач како што е стевиа.

Имајте на ум дека ако додадете шеќер, составот ќе биде малку поинаков.

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 150 ° C.

Измешајте ги сите состојки и распоредете ја добиената смеса во 6 калапи за мафини.

Печете 20 минути на 150 ° C. Откако ќе се испечат, оставете да истинат а потоа можете да сервирате.

Одлични се за појадок или како посластица за после напорниот тренинг :)

Нутритивни вредности (1 мафин):

Енергија: 54 кцал

Протеини: 11 гр

Јаглехидрати: 1 гр (од кои 1 гр шеќер)

Масти: 0,5 гр (од кои заситени 0.3 гр)

Влакна: 1гр.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Main Menu