ПРОТЕИНСКИ ПАЛАЧИНКИ СО СВЕЖО СИРЕЊЕ

13502155_1737327186550790_7072729559299163338_n

Ви препорачуваме еден сјаен рецепт со протеини и јагленитехидрати одличен како дел од вашата исхрана.

Овој рецепт содржи немасна верзија на нутриенти, не само поради тоа што количината на масти треба да биде на ниско ниво кога правите процес за зголемување на нивото на јагленихидрати, туку и поради тоа што така го зголемувате нивото на протеини.

Овој рецепт нуди 60гр протеини И се вкупно 3 гр масти.

Состојки:

• 2 белки од јајца (28 kaлории, 7гр протеини, 0 гр јагленихидрати, 0 гр масти)

• 30 гр овес (118 kaлории, 5 гр протеини, 20 гр јагленихидрати, 5 гр масти)

• 30 гр Whey 100 http://hardcoreshop.mk/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4/whey-100-600-gr/

whey_100_2275_g_nowy_1

 

 

 

• 40 гр интегрално брашно (149 калории, 6 гр протеини, 29 гр јагленихидрати, 1гр масти)

• 150 гр немасно свежо сирење (105.5 калории, 19 гр протеини, 4 гр јагленихидрати, 1.5 гр масти)

• 1 чајна лажица топен маслац (или маслиново, кокосово масло, по ваш избор)

• Цимет / стевиа / сируп без шеќер (по ваш избор)

Нутритивни вредности:

64 гр протеини

53 гр јагленихидрати

5.5 гр масти

517.5 калории

Подготовка:

Ставете ги јајцата, овесот, протеинот од сурутка, брашното и сирењето во голем сад и матете додека смесата не се изедначи.

Потоа се топи путерот (по избор) во загреана тава (средна топлина) пред да ја сипете смесата за палачинки.

Откако ке ги направите палачинките, филувајте ги по желба за да го добиете саканиот вкус.

Proteinske palačinke sa svježim sirom

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Main Menu