ПРОТЕИНСКИ ЧОКО-БАНАНА ПАЛАЧИНКИ

chocolate-banana-pancakes-5115blog1

Подготвени да го започнете вашиот ден? Овие чоколадни банана палачинки содржат 22 грама протеини по порција и му помогаат на телото во обнова на мускулите после тренинг.

Овој вкусен и едноставен рецепт за палачинки исто така е без глутен и соја и без вештачки засладувачи.

СОСТОЈКИ (За 4 палачинки)

2 мерици висококвалитетен протеин

100% Profesional Whey 2270g

2 лажици брашно без глутен

2 лажици ленено семе

1/2 лажичка прашок за пециво

2 јајца

1 банана (во пире)

Related image

4 лажици бадемово млеко

ПОДГОТОВКА

Време на подготовка: 5 минути

Време за готвење: 6 минути

1- Во сад за мешање, се комбинираат сите суви состојки заедно со брзо движење.

2- Во посебен сад, се комбинираат на јајцата, бананата и бадемовото млеко.

3- Нежно прелијте ги влажните состојки во сувите состојки и истовремено мешајте со гумена шпатула, додека смесата се изедначи.

4- Загрејте голема тава на средна топлина и испрскајте ја со спреј за готвење.

Истурете 1/4 чаша од тестото и печете додека не се појават меурчиња на површината, околу 3 минути.

Свртете ја од другата страна со шпатула, и печете уште 2-3 минути.

4- Повторете ја постапкава и со другите 3 палачинки.

*Можете да ги сервирате со банана или со друго овошје по избор.

НУТРУТИВНИ ВРЕДНОСТИ (По порција две палачинки):

• 275 калории

• 10 гр масти

• 36.5 гр јаглени хидрати

• 6 гр влакна

• 22 гр протеини.

Image result for chocolate pancake

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Main Menu