Протеинско Смути Со Чиа и Овес

60894396582e122a2a6949cf28ac517f

Време на подготовка: 5 минути

Време на престојување: 4 часа или цела ноќ

СОСТОЈКИ

3 чаши овесна каша

4 чаши обезмастено млеко

1 лажичка екстракт од ванила

2 мерици Whey complex

100% Whey Protein Complex 2270g

2 чајни лажици чиа семе

Image result for chia seeds

малку сол

1/2 чаша грчки јогурт без масти

ПОДГОТОВКА

1- Ставете ги сите состојки без грчкиот јогурт во голем сад и измешајте ги додека не се измешаат убаво.

2- Садот ставете го во фрижидер најмалку 4 часа за чиата да надојде или оставете го во фрижидер во текот на ноќта.

3- На крај, додадете го грчкиот јогурт и уживајте. Чувајте го во фрижидер до 3 дена.

*Oва смути од горе може да го украсите по желба.

НУТРИТИВНА ВРЕДНОСТ

• 220 калории

• 6 гр масти

• 31 гр јаглени хидрати

• 201 мг натриум

• 7 гр влакна

• 2 гр шеќер

• 75 гр протеини.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Main Menu